Depco Pump 115V Primetime A/C Pump PT-115VT-60-W
MFG Number: DEP-PT-115VT-60-W  |  BOW Item: 381070
Shop Online — Ship to You or Pick Up In-Store
Fast Shipping — Order online now and get it delivered anywhere in the U.S.
Buy online now — choose your store, and we’ll reserve your order for pickup.
Availability: 1 in stock
Pickup Today (Same Day or Next Day):
  • Fort Lauderdale - 1 in stock
BOAT OWNERS WAREHOUSE BOW FREE SHIPPING
Estimated delivery dates: May 18, 2026 - May 23, 2026
Self-priming – whether if ecnounters an air-lock or shallow draft, it will pass that air.
ISO 8846 ignition protected motors painted white with an extended cord with plug.
Flow: up to 31 gpm
Head: up to 51′
Housing: 316 Stainless Steel (Investment Cast)
Cover: 316 Stainless Steel (Investment Cast)
Impeller: 316 Stainless Steel
Semi-Open (Sintered PM)
Wear Plate . . . . . . . . . . . 316 Stainless Steel
Mechanical Seal: Carbon/Ceramic/Viton Bellows 150 PSI