Ameritool 625 Series Fixed Force 12in, 20lb, SS Gas Spring – 625-4-20-A1A1
12IN 20LB SS GAS SPRING
MFG Number: ATM-625-4-20-A1A1-P  |  BOW Item: 282225
Shop Online — Ship to You or Pick Up In-Store
Fast Shipping — Order online now and get it delivered anywhere in the U.S.
Buy online now — choose your store, and we’ll reserve your order for pickup.
Availability: 20 in stock
Pickup Today (Same Day or Next Day):
  • Fort Lauderdale - 1 in stock
  • Pompano Beach - 6 in stock
  • Riviera Beach - 4 in stock
  • Stuart - 2 in stock
  • Lauderdale Marine Center - 1 in stock
  • Sarasota - 2 in stock
BOAT OWNERS WAREHOUSE BOW FREE SHIPPING
Estimated delivery dates: May 19, 2026 - May 25, 2026
625 Series Gas Springs
*Please verify rod and barrel end fittings before ordering.
Features:
  • Reliable: Proven life of 125,0000 cycles
  • Durable: Unique rod seal & wiper design
  • Quality: Carbon Steel
  • Low Maintenance
Specifications:
  • Rod Diameter: .250”
  • Body Diameter: .625”
  • Stroke: 4”
  • Compressed Length: 8”
  • Extended Length: 12”